Category Archives: Сторінка Шевченка

Геній, Батько, Пророк і Совість нації. 9-10 березня – Шевченківські дні

Його ім’я стало символом України та свободи, його філософія – національною ідеєю, а твори – обов’язковою частиною нашого життя. «Кобзар» перекладено на понад 100 мов світу, по суті, він став «народною Біблією», яка підносить духовну велич і красу українського слова, транслює та популяризує його у світі. Тарас Шевченко був, є і навіки залишиться найголовнішою особистістю у становленні нашої держави, провісником нового життя, народним пророком, титаном духу. Він залишив нащадкам духовний заповіт, що передається із покоління в покоління. Кожен Шевченків твір, кожна картина – це палкі заклики любити свій народ і край, пророчий осуд усякої неправди й неволі, рішучий осуд насильства, лицемірства і соціальної несправедливості. І хоч від дня появи Кобзаря на світ минуло понад 200 років, значущість цієї постаті абсолютно не зменшилася.

Сторінка Тараса Шевченка
Сайт «Освіторія». Крутезні сценарії уроків про Тараса Шевченка, які учні проситимуть повторити ще
Фільм Юрія Макарова «Мій Шевченко»

Навчальні ігри «Життя і творчість Тараса Шевченка»

Хто сказав, що сучасні діти полюбляють лише комп’ютерні ігри? Із великим задоволенням вони розв’язують кросворди, чайнворди, криптограми! Такі ігрові вправи розвивають кмітливість, стимулюють самостійну діяльність, тренують пам’ять. А головне – дають можливість відчути радість успіху, солодкий смак перемоги, а для дітей і підлітків це так важливо!
Пропонуємо вашій увазі навчальні ігри, застосовуючи які, можна організувати повторення та закріплення вивченого про життя і творчість Тараса Шевченка.
Складання кросворда – одне з найцікавіших шкільних завдань. Під час його створення учень не тільки показує свої знання, а й виявляє аналітичні здібності. Адже запитання важливо сформулювати так, щоб для однокласників вони були нелегкі і в той же час доступні, корисні й захопливі.

9-10 березня – Шевченківські дні

Невблаганний час переконує: ми не віддаляємось від Шевченка, навпаки — стаємо до нього ближче. Зникає схематичний образ «революціонера-демократа, атеїста», натомість постає реальна жива людина з великим серцем, яка поклала своє життя на вівтар України. Нікому – ані бєлінським, ані потужній радянській ідеологічній машині – не вдалось, а новітнім шевченкофобам і поготів не вдається применшити, перефарбувати чи спаплюжити велич того, хто був, є й повіки буде символом та взірцем нашого національного духу.
Оксана Матвійчук. Патріотичне виховання учнів – пріоритетний напрям роботи шкільної бібліотеки (на прикладі популяризації спадщини Тараса Шевченка)
Н.Нестеренко. Тарас Шевченко-художник: запитання Інтернет-вікторини для учнів 9-11-х класів
Оксана Левкова. Журналіст – шкільному філологу: криши, ламай, трощи стереотипи… про Шевченка
Наталія Прокопчук. Кінороман про українську мрію: інтерв’ю зі сценаристами Денисом Замрієм та Костянтином Тур-Коноваловим
В Україні набирають популярності нетипові портрети Кобзаря

Як відзначити у школі Шевченківські дні

До програми шкільного Шевченківського тижня зазвичай включають традиційні заходи: години спілкування, вікторини й конкурси, ранки для молодших учнів і літературно-музичні вечори для старшокласників.
А чому б не провести для учнів 5-6 класів конкурс «Іду з дитинства до Тараса» в номінаціях: 1) краще декламування поезії «Слухайте голос безсмертний Тараса», 2) кращу ілюстрацію до твору з «Кобзаря», 3) виготовлення ювілейного буклета, 4) кращий відгук на книжку про Т.Г.Шевченка, 5) складання кращого кросворда «З якого вірша ці рядки?»? Чому б не організувати для старшокласників турнір знавців життя і творчості Т.Г.Шевченка «Тарасове серце безмежне й широке», конкурс ерудитів «Що ми знаємо про Т.Г.Шевченка?», літературний діалог поколінь «Не у минуле, а в майбутнє до тебе ми, Тарасе, йдем» за участі батьків? А ще – конкурс сценаріїв на кращий присвячений Кобзареві веб-сайт (веб-сторінку)? Чому б не організувати скайп-спілкування учнів із шевченкознавцем або письменником – лауреатом Державної премії України імені Тараса Шевченка?
Врешті, можна провести Шевченківський флешмоб або присвячений творчості Тараса Шевченка перфоманс.
Підготовка й проведення таких «нестандартних» заходів запам’ятаються надовго.
Сценарії присвячених Т.Г.Шевченкові заходів, підготовлених учителями ЗНЗ Києва:

9 березня – 204 роки з дня народження Т.Г.Шевченка

Його ім’я стало символом України. Його називають провісником нового життя, народним пророком, титаном духу, який уболівав за долю рідного народу, тому й залишив нащадкам духовний заповіт, що передається із покоління в покоління, від роду до роду. Духовну велич і красу українського слова він підніс на найвищу височінь. Тарас Шевченко був, є і навіки залишиться найголовнішою особистістю у становленні нашої держави.
Сторінка Шевченка на сайті Інституту

Пам’ятники Кобзареві в світі

Точної інформації про кількість пам’ятників Тарасові Шевченку, на жаль, не існує: цифри називають різні – від 1300 до 2 тисяч. Близько 1300 з них установлено в Україні, 130 – за рубежем – у 38-ми країнах.
Пам’ятники Кобзареві є всюди, де є українська діаспора: у Казахстані – 16, у США й Канаді – по 9, у Польщі – 5, у Молдові – 4, у Бразилії – 3, в Аргентині – 3, у Франції – 3. До 200-річчя від дня народження Кобзаря пам’ятник встановили у ПАР (Африка), після чого монументи Шевченкові стали наявні на всіх континентах.
За масштабністю монументального увіковічнення Шевченко входить у чільну десятку серед таких постатей, як Папа Римський Іван Павло другий, Христофор Колумб, Жанна д’Арк і Симон Болівар.
Вікіпедія: Пам’ятники Тарасові Шевченку
Вікіпедія: Пам’ятник Тарасові Шевченку (Київ)
Пам’ятник «Я пас ягнята за селом» (с. Шевченкове)
Тисячолітній дуб у селі Будище
Пам’ятник Тарасу Шевченкові в м. Алмати (Казахстан)
Пам’ятник Тарасу Шевченкові в м. Актау (Казахстан)
Пам’ятник Тарасу Шевченкові в м. Карабутак (Казахстан)
Пам’ятники Тарасу Григоровичу Шевченку в Україні та інших країнах світу

Поезія Тараса Шевченка мовами світу

«Our soul shall never perish, Freedom knows no dying…» («Не вмирає душа наша, не вмирає воля…») – ці Шевченкові слова викарбовано на п’єдесталі пам’ятника Кобзарю у Вашингтоні. Найвідоміший перекладач поезій Шевченка англійською – британська поетеса, літературознавець, журналістка Faith Elizabeth Joan Rich (1936–2009). Своє перше ім’я Faith вона переклала українською «Віра», тож у нашій літературі відома як Віра Річ. Вона заповідала бути похованою біля Тараса Шевченка, і її волю виконано.
Під час святкування 200-річчя з дня народження Українського Генія на Майдані його поезії звучали різними мовами. У навчальних закладах проводяться конкурси читців Шевченкових творів у перекладах мовами народів світу.
Пропонуємо ознайомитись із конспектом бінарного уроку та сценарієм виховного заходу, на яких Шевченкове слово лунає в перекладах.
Під звук оптимістичних гасел встає вже плем’я молоде.
Тож, браття, з іменем Тараса стрічаймо свій грядущий день! Дивись, Європо, глянь, Росіє, як ожила козацька суть. Ми Правдою Свободу сієм, нехай ці зерна проростуть. Здолаємо колючі терни, і зло відкинемо старе. І усвідомим: ще не вмерла, іще не вмерла, і не вмре! Так, є ще сила у народу! Не зникла правда від оман! За всі страждання в нагороду Бог дарував для нас Майдан. (Вадим Крищенко).
Оксана Можевенко. Т.Г.Шевченко – геніальний український поет і мислитель: план-конспект бінарного уроку української літератури та іноземної мови для 9 класу
Наталія Нестеренко. Слово, пісне, думо Кобзарева, ви – окраса й суть мого життя! Сценарій літературно-музичної композиції, присвяченої дням ушанування пам’яті Т.Г.Шевченка
Т.Зарицька. Про переклади Віри Річ
Вікіпедія: Тарас Шевченко в світовій літературі
Про повне видання «Кобзаря» англійською мовою: відео (5 хв.)

Як підготувати у школі педагогічний Шевченко-Quest

Квест (від англ. quest – пошук, пригода) – інтелектуальне або спортивно-інтелектуальне змагання, основою якого є послідовне виконання командами або окремими гравцями заздалегідь підготовлених завдань. Педагогічний веб-квест – проблемне завдання з елементами рольової гри, у процесі виконання якого використовуються ресурси Інтернету.
Не скористатися такою сучасною й цікавою для молоді формою, готуючи заходи до Шевченківських днів, було б, на нашу думку, неправильно.
Короткострокові веб-квести спрямовані передовсім на набуття знань. Довгострокові розраховані на розширення й уточнення понять. По завершенні роботи над довгостроковим веб-квестом учень має вміти вести глибокий аналіз отриманих знань і належним чином їх трансформувати. Виконання довгострокового веб-квеста може тривати від одного тижня до двох місяців.
Пропонуємо ознайомитись із теоретичним і дидактичним матеріалом (завданнями) педагогічних квестів до 200-річчя від дня народження Кобзаря.
Веб-квест як педагогічна технологія
Наталія Михайлова. Веб-квест «Свою Україну любіть…». Т.Шевченко
Картка учасника Шевченко-квеста
Відповіді-повідомлення до Шевченко-квеста
Ольга Норенко. Квест «Т.Г.Шевченко і шкільні науки»
КПДЮ. Завдання квеста «Шевченко та Київ»
Ірина Сокол. Веб-квест як інноваційний метод формування творчої особистості
Веб-квест до Дня української мови і писемності
О.Питюр. Шевченко-квест: методика підготовки та проведення

До 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка: сценарії заходів

Існує багато різних Шевченків: шкільний Шевченко, модерний Шевченко, адміністративний Шевченко, космічний Шевченко, богорівний Шевченко…
Справжній Шевченко – не на плакатах і біл-бордах, навіть не в книжках, а в серцях. У кожного – Шевченко свій, близький і рідний, особливий. Як розповісти про нього школярам? Як його показати?
Учителі намагаються зробити це – кожен по-різному. Пропонуємо ознайомитися зі створеними педагогами ЗНЗ столиці сценаріями виховних заходів до 200-річчя від дня народження Кобзаря.
Т.О.Широкова. Такий відомий і невідомий Шевченко: сценарій виховного заходу
К.В.Мозгова. Сценарій виховного заходу до 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка
С.В.Литовченко. Сценарій літературно-музичного свята, присвяченого 200-річчю від дня народження Т.Г.Шевченка

До 200-річчя з дня народження Кобзаря: учитель – науці

Найкраще спонукати учнів до дослідницької роботи може вчитель-дослідник. Саме такий педагог спроможний і зацікавити, і мотивувати, і захопити – не на словах, а власним прикладом. А ще – проконсультувати, адже алгоритм науково-дослідницької діяльності відомий йому не з літератури, а з власного досвіду. Формула «обґрунтування актуальності теми – постановка мети і завдань – визначення об’єкта і предмета дослідження – вибір методів – опис процесу дослідження – формулювання висновків» – йому ой як добре відома!
Пропонуємо ознайомитись із дослідницькими роботами київських педагогів, присвяченими дослідженню сторінок життя і творчості Тараса Шевченка.
Вікіпедія: Шевченкознавство
Віра Герасименко. Тарас Шевченко і Михайло Щепкін: дружба велетів
Олександр Черкас, Ольга Шаф. Батьківська постать у творчому космосі Тараса Шевченка: психоаналітичний ракурс
Галина Кубасова. Роль епітетів у поезії Тараса Шевченка

Тарас Шевченко, його біографія і творчість в Інтернеті

Думати, що творчість Кобзаря збагнути легко, – виявляти наївність. Усе частіше висловлюються думки, що Шевченко – митець елітарний і творив він на вищих регістрах художньої досконалості. Для кожного з нас його поезія є своєрідним тестом.
Як осмислити творчість Кобзаря? Як правильно витлумачити її школярам і студентам? У добу новітніх технологій бути з Шевченком і шевченкознавцями он-лайн надає можливість Інтернет. Тож не дивно, що стаття Української Вікіпедії «Тарас Шевченко» в 2013 році за кількістю відвідувань посіла перше місце, набравши 583 735 переглядів!
Як повідомляє Ukranews, за темпами зростання популярності україномовний сегмент Вікіпедії впевнено вийшов на перше місце!
Вікімедія: Найбільш відвідувані статті в українській Вікіпедії в 2013 році
Шевченківська енциклопедія
Віртуальний архів: оцифровані документи на сайті Національного музею Тараса Шевченка
Енциклопедія життя і творчості Тараса Шевченка
Веб-версія «Кобзаря» Т.Шевченка
Твори Т.Шевченка на сайті «Український центр»
Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка
Навесні запустять унікальний Шевченківський портал

Україна і світ відзначають 200-річчя від дня народження Кобзаря

«Шевченко – митець, який відкрив для української нації двері в безкінечність. Саме він є гарантом нашої вічності…» – сказав Микола Жулинський. Значення постаті Тараса Шевченка для українського народу переоцінити неможливо.
Указом Президента 2014 рік оголошено Роком Тараса Шевченка в Україні. 200-річчя від дня народження Кобзаря внесено до переліку пам’ятних дат ЮНЕСКО. Кожне місто, кожен навчальний заклад, кожен із нас відзначатиме цю важливу для України та світу дату.
Указ Президента України від 11 квітня 2012 року №257/2012 «Про додаткові заходи з підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка»
200-річчя від дня народження Тараса Шевченка внесено до переліку пам’ятних дат ЮНЕСКО
Постанова Верховної Ради України №340-VІІ «Про підготовку та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка»
План заходів КМДА із підготовки та відзначення 200-річчя від дня народження Т.Г.Шевченка
План заходів Департаменту освіти і науки, молоді та спорту міста Києва до 200-річчя від дня народження Тараса Шевченка

Мудра й світла книга – то «Кобзар» Тараса…

«Ся маленька книжечка відразу відкрила новий світ поезії, вибухнула, мов джерело чистої, холодної води, заясніла невідомою досі в українськім письменстві якістю, простою й поетичною грацією вислову», – ось як писав про Шевченків «Кобзар» Іван Франко. Хай не дивує вас те нібито недоречне до видатної книжки означення «маленька», адже перше видання «Кобзаря» містило всього… вісім творів!
Школярам необхідно розповісти про книжку, рядки з якої співають, утілюють у живописі та скульптурі, відтворюють на екрані й на сцені!
Презентація «Дитячого кобзаря»: відео (2 хв.)
«Кобзар» – книга невичерпна: презентація виставки
Дітям про Т.Г.Шевченка: презентація
Про сучасні видання «Кобзаря»
Про новий переклад «Кобзаря» англійською
Ось де доцільним буде самостійне створення підлітками мультимедійних презентацій! А старшокласникам можна запропонувати виконання проектів, що стосуються історії створення, історичних передумов написання, художніх особливостей поеми «Сон» та повісті «Наймичка», 170 років з часу написання яких минає в 2014 році.
А якою цікавою може стати виставка однієї книжки, готуючись до якої, учні й учителі школи збиратимуть усі можливі видання Шевченкового «Кобзаря»! Можна оголосити конкурс на кращий текст екскурсії цим тимчасовим шкільним міні-музеєм. А представлятиме свій текст журі в ролі екскурсовода сам автор…