Category Archives: Серпневі заходи

Серпнева конференція вчителів фізичної культури та тренерів спортивних секцій

23 серпня 2023 року відбулася серпнева конференція вчителів фізичної культури та тренерів спортивних секцій закладів загальної середньої освіти Києва. Захід проходив у рамках Серпневого освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного стану».

Конференція відбулась на базі школи І-ІІІ ступенів № 266 Дарницького району (директорка – Кучерява Валентина Валентинівна). Учасниками заходу стали понад 70 педагогів.

Мета конференції – обмін досвідом щодо мотивування учасників освітнього процесу до навчання в умовах воєнного стану, розвиток основних фізичних якостей і соціальна адаптація учнів з особливими потребами на уроках фізичної культури, створення безпечного освітнього середовища через атмосферу довіри, взаємоповаги і взаємодопомоги.

Модератор заходу – Черпак Юрій Васильович, доцент кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат педагогічних наук.

Дискусійний майданчик педагогічних працівників дошкільної освіти

23 серпня 2023 року на базі навчально-виховного комплексу допрофесійної підготовки та технічної творчості молоді міста Києва (директор Олександр Желепа) кафедрою дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка (модератори Галина Смольникова, Марина Шопіна) проведено захід в рамках серпневого освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного часу» для керівників та педагогічних працівників ЗДО.

Корисні методичні поради щодо забезпечення та супроводу освітнього процесу закладів дошкільної освіти в 2023/2024 навчальному році надала Олена Таран, методист Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка.

Свої ідеї про те, як забезпечити ресурсність всіх учасників освітнього процесу в умовах сучасних викликів висловила Олена Курлянцева, директор ЗДО № 652 Дарницького району.

Досвідом роботи щодо специфіки ознайомлення дошкільників з об’єктами природи своєї місцевості в умовах воєнного стану поділилася Наталія Пономаренко, вихователь ЗДО № 248 Дарницького району.

Про створення психологічного комфорту в ЗДО в умовах війни наголошувала Олена Гордашевська, практичний психолог ЗДО № 98 Подільського району.

Охарактеризували якість освіти дошкільного закладу в умовах сьогодення Олена Бояковська, вихователь-методист ЗДО № 33 Святошинського району та Олена Крилюк, вихователь-методист ЗДО № 425 Солом’янського району.

Учасники форуму дійшли спільної думки, що необхідно впроваджувати нові підходи, освітні технології, методики та постійно шукати інноваційні рішення для забезпечення якісної освіти в умовах війни.

О. Курлянцева. Забезпечення ресурсності учасників освітнього процесу: презентація

Н. Пономаренко. Специфіка ознайомлення дітей з об′єктами природи своєї місцевості в умовах воєнного стану: презентація

О. Гордашевська. Створення психологічного комфорту для всіх учасників освітнього процесу в закладах дошкільної освіти в умовах війни: відео (7 хв.)

Організація освітнього процесу в умовах воєнного стану: відео (4 хв.)

О. Крилюк. Якість освіти дошкільного закладу в умовах сьогодення (з досвіду роботи ЗДО № 425 м. Києва): презентація

Фото

Дискусійний майданчик вчителів історії та суспільствознавчих дисциплін

23 серпня 2023 року викладачами кафедри історичної та громадянської освіти Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка проведено захід для вчителів історії, правознавства та суспільствознавчих дисциплін, який проводився в межах освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного часу».

Впродовж пленарного засідання вчителі ознайомились із науковим, методичним забезпеченням навчання історії в новій українській школі. Були порушені питання якості історичної освіти в умовах воєнного стану, які викликали активне обговорення та дискусії. Працюючи в групах педагоги розглянули шляхи підвищення рівня якості громадянської та історичної освіти та напрацювали ряд матеріалів, які у підсумку увійшли до збірника «Столична освіта: якість в умовах воєнного стану. Порадник IV. З досвіду роботи освітян міста Києва».

Матеріали заходу

Освітній форум: секційне засідання вчителів української мови та літератури

«Столична освіта: якість в умовах воєнного стану» – такий вектор було обрано для освітнього форуму, який відбувся в Інституті післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка. Мета заходу – обговорення організації якісного й безпечного освітнього процесу в 2023-2024 навчальному році.

Секційне засідання вчителів української мови та літератури стало дискусійним майданчиком. Понад 60 педагогів мали можливість узяти участь в обговоренні. Виступи словесників довели: освітній процес швидко адаптується до нових вимог і викликів. Освітяни обмінювалися знаннями, апробованими методичними кейсами та ділилися практичним досвідом.

Модератор заходу – Наталія Дика, завідувач кафедри мовно-літературної освіти Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка, кандидат педагогічних наук, професор.

Завідувач кафедри мовно-літературної освіти Наталія Дика, кандидат педагогічних наук, професор, презентувала інтегративну характеристику мовно-літературної освіти, охарактеризувала створення методики та апробацію умов для білінгвального навчання, проаналізувала актуальний методичний інструментарій вчителя-словесника, акцентувавши увагу на сучасних методиках навчання.

Олександра Глазова, доцент кафедри мовно-літературної освіти, кандидат педагогічних наук, ознайомила учасників форуму з особливостями професійного розвитку вчителя української мови в умовах сьогодення. Було наведено й проаналізовано приклади застосування на уроках технології штучного інтелекту ChatGPT, що відповідає на запитання учнів у діалоговому режимі.

Наталія Розінкевич, викладач Фахового коледжу «Універсум», кандидат філологічних наук, поділилася досвідом з реалізації інноваційних технологій у мовно-літературній галузі.

Алла Олійник, учитель Київської гімназії східних мов № 1, кандидат педагогічних наук, надала корисні методичні поради для розвитку дивергентного мислення учнів 9-11 класів на уроках української літератури.

Упровадження нових підходів, методик та технологій навчання й виховання, пошук інноваційних рішень і подолання викликів – ці фактори є фундаментальними у забезпеченні якісної освіти в умовах війни та створенні безпечного середовища для збереження внутрішнього ресурсу усіх учасників освітнього процесу в умовах сучасних загроз та викликів.

Н. М. Дика. Інтегративна характеристика мовно-літературної освіти: методичний інструментарій вчителя-словесника: презентація
О. П. Глазова. Професійний розвиток вчителя української мови в умовах сьогодення: деякі методичні орієнтири: презентація
А. М. Олійник. Розвиток дивергентного мислення учнів 9-11 класів на уроках української літератури: презентація
Н. В. Розінкевич. Реалізація інноваційних технологій на уроках української літератури: презентація

Дискусійний майданчик вчителів географії

23 серпня 2023 року відбулася конференція вчителів географії міста Києва в рамках серпневого освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного стану». Захід відбувся в актовій залі гімназії № 315. Всі виступи та обговорення були присвячені питанню забезпечення якісного навчання географії в новому навчальному році.

Ніна Чанцева, старша викладачка кафедри природничо-математичної освіти і технологій Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка звернула увагу на актуальні питання, що впливають на якість освіти учнів: як залежить успішність від кількості годин навчання в школі, грошові витрати на дитину, кількість дітей в класі.

Галина Карпюк, методистка УЦОЯО розкрила основні аспекти моніторингу якості шкільної географічної освіти. Звернула увагу на основні форми оцінювання якості освіти в повній загальній середній освіті.

Микола Косарєв, керівник проєктів Інституту передових технологій та Вікторія Лепетюк, кандидатка географічних наук, ДВП «Картографія» ознайомили вчителів з осучасненими картографічними джерелами інформації для шкільного курсу географії.

Н. Чанцева. Актуальні питання якості шкільної географічної освіти: презентація
Г. Карпюк. Основні аспекти моніторингу якості шкільної географічної освіти: презентація
Фото

Дискусійний майданчик асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти

23 серпня 2023 року в Інституті післядипломної освіти Університету Грінченка відбувся дискусійний майданчик асистентів вчителів закладів загальної середньої освіти у рамках освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного часу». На заході обговорили законодавчі аспекти організації інклюзивного навчання у 2023-2024 навчальному році, спікером виступила Аліна Трейтяк, методистка Ресурсного центру підтримки інклюзивної освіти.

Питання командної взаємодії та підтримки під час організації інклюзивного навчання у закладі освіти порушила Наталія Заєркова, завідувачка Ресурсного центру.

Також учасники мали змогу ознайомитися з досвідом роботи Центру комплексної реабілітації для дітей та молоді з інвалідністю Оболонського району міста Києва, про що розповідала його керівниця Оксана Корольова та отримали практичні поради від ерготерапевта цього ж Центру – Наталії Стадніченко.

Досвідом співпраці з батьками та педагогами поділилась директорка інклюзивно-ресурсного центру № 2 Дарницького району – Надія Швець.

Дякуємо учасникам за активність та бажання спілкуватися!

Центр комплексної реабілітації для дітей та молоді з інвалідністю Оболонського району
Інклюзивно-ресурсний центр № 2 Дарницького району

Дискусійний майданчик учителів початкових класів

23 серпня 2023 року в межах освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного стану» на базі початкової школи І ступеня № 310 «Творчість» Солом’янського району відбувся дискусійний майданчик учителів початкової школи. Модератором заходу виступила Олена Полякова, старша викладачка кафедри дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка.

Оксана Барбазюк, директорка початкової школи І ступеня № 310 «Творчість» поділилася досвідом роботи закладу, щодо якості початкової освіти в умовах війни. Також були розглянуті актуальні питання психологічного супроводу навчально-виховного процесу в початковій школі.

Як зберегти внутрішній ресурс всіх учасників освітнього процесу в умовах сучасних загроз і викликів? Як забезпечити якість освіти в умовах війни? Про це розповіли Людмила Константинова, вчителька початкових класів спеціалізованої школи № 185 ім. Володимира Вернадського та Євгенія Гінзбург, вчителька початкових класів навчально-виховного комплексу «Школа І-ІІ ступенів – ліцей «Управлінські технології» № 240 «Соціум». У процесі дискусії «Як Ви досягаєте якості своєї професійної діяльності?» педагоги мали змогу обмінятися практичним досвідом та власними здобутками.

Дякуємо всім учасникам освітнього форуму, бажаємо наснаги, миру та перемоги!

О. Барбазюк, Л. Єгорова, Т. Савченко. Якість освіти в умовах сьогодення: презентація
Л. Константинова. Як зберегти внутрішній ресурс всіх учасників освітнього процесу в умовах сучасних загроз і викликів: презентація

Дискусійний майданчик шкільних бібліотекарів

Серпнева зустріч шкільних бібліотекарів столиці відбулась у Державній науково-педагогічній бібліотеці України імені В. О. Сухомлинського. Учасники заходу обговорили ряд питань, серед яких: якість освіти та роль бібліотеки в її покращенні; забезпечення ефективної бібліотечної роботи в умовах війни та професійна діяльність бібліотекаря попри виклики сьогодення.

Про бібліотечно-інформаційні послуги та їх якість в умовах воєнного стану проінформувала Оксана Матвійчук, кандидатка педагогічних наук, доцентка кафедри освітнього лідерства Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка.

Олена Гончаренко, завідувачка відділу науково-методичної, соціокультурної та міжнародної діяльності ДНПБ України імені В. О. Сухомлинського ознайомила учасників з результатами методичного моніторингу змін діяльності шкільних бібліотек в умовах воєнного часу.

Також під час заходу було продемонстровано практичний методичний кейс завідувача бібліотеки гімназії № 283 Деснянського району Наталії Кужентської.

Дякуємо колективу ДНПБ України імені В. О. Сухомлинського за спільнодію у проведенні освітнього форуму.

О. Матвійчук. Бібліотечно-інформаційні послуги: якість в умовах воєнного стану: презентація
О. Гончаренко. Методичний моніторинг змін в діяльності шкільних бібліотек в умовах воєнного часу: презентація
Н. Кужентська. Інноваційні підходи шкільної бібліотеки щодо роботи з читачами під час воєнного стану: презентація

Дискусійні майданчики вчителів математики

22-23 серпня 2023 року відбулися заходи для вчителів математики в межах освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного часу». Педагогів-математиків гостинно приймали ліцей «Наукова зміна» і ліцей № 208 міста Києва.

Освітяни обговорили якість математичної освіти в НУШ (модераторка – Ірина Воротникова, завідувачка кафедри природничо-математичної освіти і технологій Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка, кандидатка педагогічних наук, доцентка) та взяли участь у майстер-класі «Використання головоломок на уроках математики в 5-6 класах НУШ» (спікери – Олена Бігдан, заступниця директора та Катерина Грищенко, вчителька математики ліцею «Наукова зміна»).

В межах круглого столу порушили питання «Як забезпечити якісну математичну освіту в умовах війни» (модераторка – Ірина Воротникова, завідувачка кафедри природничо-математичної освіти і технологій Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка, кандидатка педагогічних наук, доцентка) та заслухали досвід Михайла Чемериса, директора ліцею № 208 міста Києва, вчителя математики на тему: «Якість математичної освіти в умовах війни: міф чи реальність».

Особливу увагу вчителі звернули на «Вимірювання якості освіти за допомогою ЗНО, НМТ» (спікерка – Людмила Гетманенко, старша викладачка кафедри природничо-математичної освіти і технологій Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка) та «Створення умов для зростання майбутньої наукової еліти України (олімпіади, творчі конкурси, МАН)» (спікерка – Олена Герасимович, методистка НМЦ професійного розвитку педагогічних працівників Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка).

Щиро вдячні керівництву ліцеїв за гостинність, спікерам за змістовні виступи, вчителям за активну участь та співпрацю. Чекаємо на наступних заходах!

З матеріалами заходів можна ознайомитися на сайті кафедри природничо-математичної освіти і технологій.

Дискусійний майданчик учителів зарубіжної літератури

21 серпня 2023 року в Гімназії міжнародних відносин № 323 Дарницького району м. Києва працював дискусійний майданчик «Як забезпечити якісне навчання зарубіжної літератури в умовах війни та сучасних глобальних викликів», який відбувся в межах освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного стану».

Експертами дискусії були учителі і науковці столиці. Учасники дискусійного майданчика, апробуючи у процесі роботи сучасні письмові практики, розмірковували над тим, як забезпечити якість освіти в умовах сьогодення, активно ділилися думками, ідеями, поглядами, власним досвідом.

Модератором заходу виступила Ірина Кузьменчук, викладачка кафедри мовно-літературної освіти Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка.

Детальніше про захід, кейс заходу

Дискусійний майданчик педагогічних працівників ЗДО

22 серпня 2023 року на базі закладу дошкільної освіти № 243 Дніпровського району міста Києва (директор – Вероніка Шапошникова) кафедрою дошкільної та початкової освіти Інституту післядипломної освіти Університету Грінченка (модератори – Алла Гончаренко, Людмила Меленець) проведено серпневу педагогічну студію для керівників та педагогічних працівників ЗДО в рамках освітнього форуму «Столична освіта: якість в умовах воєнного часу».

Досвідом роботи щодо педагогічних акцентів освітнього простору закладу дошкільної освіти в умовах воєнного часу поділилася Ольга Александрова, вихователь-методист ЗДО № 17 Солом’янського району.

Про безпечний та цікавий простір укриття для пізнавально-ігрової діяльності дітей в умовах збройної агресії розповіла Леся Братанова, директор ЗДО № 532 Святошинського району.

Чому якісна дошкільна освіта – це основа життєшляху дитини пояснила Олена Ніжнік, директор ЗДО № 674 Святошинського району.

Свої ідеї про те, як перетворити безпечне укриття в цікавий планетарій донесла учасникам студії Олена Цетковська, вихователь-методист ЗДО № 762 Солом’янського району.

Учасники секції дійшли спільної думки, що війна вплинула на якість дошкільної освіти та попри освітні та психологічні втрати освітяни завершили найважчий в історії навчальний рік, здатні та готові долати освітні перешкоди.

О. Ніжнік. Управління якістю освітнього процесу в закладі дошкільної освіти: презентація
Фото

Дискусійний майданчик учителів трудового навчання і технологій

22 серпня 2023 року на базі СШ № 181 Печерського району м. Києва відбулася серпнева зустріч вчителів трудового навчання і технологій в рамках освітнього форуму 2023 «Столична освіта: якість в умовах воєнного часу».

Під час форуму обговорили напрями роботи на 2023/2024 навчальний рік для забезпечення якісної технологічної освіти в сучасних умовах та порушили питання про якість роботи вчителя та необхідність професійного зростання в складних умовах сьогодення.

Модераторами виступили Людмила Рак, методистка НМЦ професійного розвитку педагогічних працівників та Сергій Назаров, старший викладач кафедри природничо-математичної освіти і технологій Iнституту післядипломної освіти Університету Грінченка. Учасники заходу мали змогу долучитися до активного обговорення під час панельної дискусії «Як забезпечити якість технологічної освіти в сучасних умовах».

Родзинкою заходу стали виступи педагогів-новаторів Оксани Кириченко, вчительки школи № 232 Деснянського району та Василя Чхало, вчителя ЗОШ № 243 Подільського району, які поділилися власним досвідом роботи із забезпечення якісного навчання учнів.

Методичні матеріали
Фото

Дискусійний майданчик вчителів фізики

У Київській інженерній гімназії проведено конференцію «Фізична освіта в умовах воєнного стану: виклики та шляхи розвитку». Програма заходу була спрямована на обговорення важливих аспектів фізичної освіти в умовах воєнного стану. Організатори звернули особливу увагу на те, як забезпечити якісну освіту в умовах воєнних турбулентностей та які шляхи розвитку можуть бути вибрані в цьому контексті.

Спікерами заходу стали вчителі-новатори міста Києва, серед них: Ігор Чернецький, завідувач відділу створення навчально-тематичних систем знань Національного центру наукової діяльності Малої академії наук України (НЦ МАНУ), кандидат педагогічних наук, заслужений працівник освіти України; Андрій Березовський, учитель Києво-Печерського ліцею № 171 «Лідер», учитель-методист; Наталія Поліхун, завідувачка відділу підтримки обдарованості Інституту обдарованої дитини Національної академії педагогічних наук України (НАПН України), кандидатка педагогічних наук, старша наукова співробітниця; Вадим Гавронський, старший викладач кафедри природничо-математичної освіти і технологій Інституту післядипломної освіти Київського університету імені Бориса Грінченка.

Учасники обговорили такі питання:
• Як забезпечити якісну фізичну освіту учнів в умовах воєнного стану?
• Які можливості та ресурси є для педагогів у розв’язанні цього важливого завдання?
• Як адаптувати навчальний процес до викликів, пов’язаних із воєнним станом?
• Як залучити обдарованих дітей до поглибленого вивчення фізики в таких умовах?

Конференція надала педагогам можливість обміну досвідом та ідеями щодо покращення фізичної освіти в умовах невпевненості та воєнного стану. За результатами роботи конференції 120 вчителів отримали сертифікати за участь у заході.

А. Березовський. Фізична освіта в умовах воєнного стану: виклики та шляхи розвитку: презентація
Н. Поліхун. Ресурсна підтримка дослідницької діяльності обдарованих учнів (для вчителів фізики): презентація
А. Березовський. Від підвищення мотивації до навчання – до розвитку юних талантів через розкриття дивовижного світу фізики та участі в інтелектуальних змаганнях: презентація
Відкрита природнича демонстрація: презентація
Фото