Безпека дітей в мережі Інтернет
У сучасному світі всесвітня мережа Інтернет стала невід’ємною складовою життя суспільства. Щороку кількість користувачів глобальною мережею невпинно зростає. Інтернет несе в собі великий інформаційний та освітній потенціал. Діти використовують Інтернет із різною метою – від отримання різноманітної інформації в межах шкільних занять до дозвілля, спілкування з друзями та близькими. Нікого вже не дивує, що малеча з легкістю знаходить улюблений мультфільм на YouTube, а молодший школяр шукає необхідну йому інформацію в Google і може допомогти дорослим встановити різноманітні застосунки на ґаджети. Однак, незважаючи на такі практичні вміння, більшість дітей не володіють інформацією про те, як безпечно користуватись інтернетом і не мають сформованих навичок безпечної поведінки в цифровому просторі.
Право дитини на безпеку є базовим і в сучасних умовах передбачає захист життєдіяльності дитини не тільки в реальному світі, а також у віртуальному. Якщо раніше дорослі говорили з дітьми про їх безпеку поза домом, за межами закладу освіти, то сьогодні необхідно пояснювати ризики під час перебування в інтернеті, а головне – шляхи їх подолання. Кібербезпека, керування особистими даними в інтернеті, оцінка цифрового контенту, правила спілкування в онлайн-мережах мають стати обов’язковими атрибутами щоденного життя дітей. Проблема дитячої онлайн-безпеки є пріоритетною для розвинених країн.
Подолання ризиків порушень прав дитини в цифровому середовищі покладається на батьків або інших законних представників дитини, педагогічних працівників, підрозділи ювенальної превенції Національної поліції України.
Аби привернути увагу батьків і освітян до означеної теми, ми пропонуємо добірку матеріалів, які допоможуть більше дізнатися про безпеку дітей в мережі Інтернет. Наша мета полягає у підвищенні обізнаності батьків і освітян про масштаби проблеми та надані джерела інформації, яке допоможе ефективно підтримувати дітей в їхній взаємодії з онлайн-світом. Сьогодні до переліку рекомендованих матеріалів ми включили міжнародні документи, нормативно-правові акти України та рекомендації Міністерства освіти і науки України. Пропонована добірка не є вичерпною. Ми плануємо оновлювати список та додавати нові матеріали: аналітичні матеріали, монографії, посібники, освітні проєкти, статті, матеріали конференцій, методичні рекомендації і вказівки, відеоматеріали, презентації.
Корисні посилання:
Чат-бот «Кіберпес» . У чат-боті у Telegram і Viber можна дізнатись про те, як визначити кібербулінг, як діяти дітям, батькам і вчителям у разі кібербулінгу
Найбільший в Україні освітній проєкт щодо захисту дітей в мережі Інтернет ‒ проєкт #stop_sexтинг
У рамках освітньо-інформаційної кампанії проєкт #stop_sexтинг та Урядовий контактний центр створили консультаційну «гарячу лінію» з питань безпеки дітей в Інтернеті за номером телефону 1545 (далі обрати 3). Здійснювати дзвінки на лінію можна цілодобово, безкоштовно й анонімно.
Залишити відповідь