Безпека дітей в мережі Інтернет: масові відкриті онлайн-курси із цифрової грамотності
Беззаперечно, що для збереження безпеки в мережі Інтернет діти повинні мати знання, уміння і навички, які дозволять мінімізувати негативні впливи цифрового середовища. В одному з попередніх матеріалів ми ознайомили освітян і батьків з низкою освітніх продуктів з питань безпечної поведінки в мережі Інтернет Національної онлайн-платформи «Дія. Цифрова освіта» .
Сьогодні ми пропонуємо більше дізнатися про онлайн-курси з цифрової грамотності, представлені двома відомими українськими освітніми онлайн-платформами, а саме – Prometheus та EdEra. Зауважимо, що всі курси, про які йтиметься у цьому матеріалі, є безкоштовними.
Платформа масових відкритих онлайн-курсів Prometheus пропонує кілька курсів з цифрової грамотності. Серед них – «Безпека в інтернеті під час війни: практичний курс». В описі до курсу зазначено, що він допоможе користувачам захищати свою особисту інформацію в мережі Інтернет, уникати онлайн-шахрайств і бути свідомими в цифровому середовищі. Цільова аудиторія – педагогічні та науково-педагогічні працівники, батьки школярів, усі, хто користується цифровими технологіями. Мета курсу – надати освітянам та всім зацікавленим уміння, необхідні для критичного сприйняття інформації в інформаційному просторі, для безпечного використання сучасних технологій та ефективного користування цифровими інструментами, зокрема соцмережами. Зміст курсу розкрито в чотирьох модулях, а саме:
- інформаційна грамотність і безпека в інтернеті;
- комунікація та безпечна взаємодія в цифровому суспільстві;
- приватність і цифрове середовище;
- потенційні ризики та інформаційна грамотність.
У курсі «Основи інформаційної безпеки» йдеться про сучасні кіберзагрози, комп’ютерні віруси та способи убезпечення від них, захист особистих даних та фінансів. Курс адресовано всім, хто в повсякденному житті стикається з комп’ютерами, смартфонами, планшетами, користується соціальними мережами, електронною поштою чи просто шукає інформацію в глобальній мережі Інтернет. Головна мета курсу – донести до користувача базові правила поводження з персональною інформацією в умовах реального зближення фізичного та віртуального світів. Цей курс передбачає ознайомлення з історією комп’ютерних вірусів, основними видами шкідливого програмного забезпечення, сучасними загрозами інформаційної безпеки та загрозами для мобільних пристроїв, безпекою електронних фінансів. Також у згаданому курсі йдеться про принципи поводження з персональною інформацією та принципи безпечної роботи з мобільними пристроями. Окремо висвітлюється питання безпеки в умовах інформаційної війни та кібервійни.
Курс «Цифрова безпека на персональному рівні» також розрахований на широку аудиторію. Він надасть необхідну інформацію для забезпечення особистого захисту в онлайн-середовищі. Під час навчання на курсі користувачі отримають корисну інформацію, яка допоможе:
- дізнатися про цифрові загрози;
- провести оцінку персональних ризиків;
- зрозуміти, що таке фішинг;
- з’ясувати, які загрози стоять за використанням однакових паролів;
- визначити критерії надійності паролів та способи генерації складних комбінацій;
- порівняти різні способи збереження паролів;
- довідатися, на які додаткові налаштування безпеки акаунтів треба звертати увагу і чому;
- налаштувати захист своїх ґаджетів від короткочасного та тривалого фізичного доступу.
Курс «Цифрові комунікації в глобальному просторі» має на меті поширення знань про інформаційні технології серед усіх зацікавлених – людей, які не мають базових навичок технічного спрямування, але прагнуть більше дізнатися про галузь, навчитися працювати в інформаційному середовищі . Курс дає можливість дізнатися про цифрові комунікації; веб-ресурси та їх створення; хмарні технології; основи SMM (інструментарій роботи з соціальними медіа) та цифровий етикет. А головне – викладачі курсу розкажуть, як правильно захистити себе від кіберзагроз.
Важливим у контексті формування безпеки дітей у цифровому просторі є курс «Інформаційна безпека», який має на меті навчити викривати фейки та захищатися від зловмисних інформаційних впливів. Курс адресовано тим, хто хоче покращити свої знання та навички з медіаграмотності.
Програма курсу містить десять модулів:
Модуль 1. Стратегія захисту. 10 речей, які підвищать ваш імунітет до інформаційних загроз.
Модуль 2. Твої обереги: 7 правил, як захиститися від інформаційних вірусів, маніпуляцій та дезінформації.
Модуль 3. Не будь овочем. Як уникнути маніпуляцій Google, YouTube, Telegram і Viber.
Модуль 4. Друзі чи вороги: дезінформація в соціальних мережах Facebook і Twitter.
Модуль 5. Сумнівні джерела. Як перевіряти достовірність інформації, зокрема фото та відеоматеріали.
Модуль 6. Обманули з цифрами: 7 правил, як перевіряти статистичну інформацію.
Модуль 7. Дезінформаційний вірус та інформаційні щеплення. Як маніпулюють темою здоров’я, ліків та вакцин.
Модуль 8. Захисти себе і своїх. Як убезпечити себе й організацію, в якій працюєш.
Модуль 9. Захисти свій пристрій: правила, як убезпечити свій гаджет від проникнення.
Модуль 10. Пишіть листи: безпечна комунікація через e-mail та соцмережі .
Під час опанування курсу слухачі дізнаються:
- про фейки, дезінформацію та маніпуляції – звідки вони походять, як поширюються та які наративи несуть;
- як уникнути маніпуляцій у соцмережах;
- які стратегії захисту від зловмисних інформаційних впливів існують.
Також під час навчання на курсі слухачі:
- поглиблять свої знання з цифрової безпеки, зокрема щодо безпечної комунікації та захисту ґаджетів;
- отримають практичні навички для розрізнення наукових знань та псевдонауки, об’єктивної статистики та псевдо статистики.
Студія онлайн-освіти EdEra пропонує навчальний курс для вчителів про роботу медіа, фейки та перевірку інформації «Години медіаграмотності». Опанувавши цей курс, педагогічні працівники не тільки поглиблять власні знання про медіаграмотність, а й зможуть викладати її. Також цей курс можна рекомендувати освітнім управлінцям, майбутнім педагогам, батькам та учням старших класів. Ті, хто навчатиметься, на курсі дізнаються:
- чому варто перевіряти інформаційні повідомлення;
- як розпізнати фейки та маніпуляції в медіа;
- які є види медіа та як вони впливають на суспільство;
- що таке прихована реклама та як вона на нас впливає.
Курс складається з п’яти модулів:
Модуль 1. Інформація. Медіа. Види медіа.
Модуль 2. Перевірка інформації. Маніпуляції і фейки в медіа. Фактчекінг.
Модуль 3. Хто працює в медіа: професії, ролі та навички.
Модуль 4. Медіатекст. Медіа та суспільство.
Модуль 5. Реклама. Прихована реклама. Маніпуляція в рекламі.
Курс містить відеолекції та інтерв’ю з експертами, тест з медіаграмотності, додаткові навчальні матеріали.
Ще один курс про медіаграмотність – «Very Verified: онлайн-курс з медіаграмотності» пояснює, як орієнтуватися в інформації довкола та як розпізнавати дезінформацію та пропаганду. Курс було розроблено міжнародною організацією IREX спільно зі студією онлайн-освіти EdEra. Він є частиною проєкту «Вивчай та розрізняй: інфомедійна грамотність». Основна цільова аудиторія – педагогічні працівники, але він також може бути запропонований широкому загалу, зокрема батькам учнів. Цей курс містить короткі статті, навчальні відео, інтерв’ю, інтерактивні завдання, тести та додаткові матеріали.
Студія онлайн-освіти EdEra також пропонує платформу критичного мислення «Подумай двічі»! Ця платформа створена для тих, хто хоче дізнатися більше про те, що таке медіаграмотність та як не потрапити на гачок фейків і маніпуляцій в інтернеті. Формат платформи – захоплива освітня онлайн-гра. Розробники пропонують обрати для гри свого персонажа серед категорій – «для школярів», «для вчителів» або «для громадських організацій». У ході онлайн-гри ті, хто навчається, дізнаються:
- що таке безпека в інтернеті;
- чим небезпечні фейки та як їх виявляти;
- що таке журналістські стандарти;
- як боротися з гейтом та кібербулінгом в соцмережах;
- чому треба перевіряти авторські права;
- як комунікувати з медіа.
Пам’ятаймо, що інтернет – одночасно і можливості, й ризики для дітей. Тому освітянам і батькам варто вжити заходів, аби зробити цифрове середовище максимально безпечним для дітей (конспекти, інструкції тощо).
Примітка. Текст містить гіперпосилання. Якщо ви бачите, що текст не чорний, а синій – це гіперпосилання. Клікайте його і переходьте для ознайомлення.
Матеріал підготувала – Вікторія Наумова, старший викладач кафедри природничо-математичної освіти і технологій, методист НМЦ професійного розвитку педагогічних працівників Інституту післядипломної освіти Київського столичного університету імені Бориса Грінченка
e-mail: v.naumova@kubg.edu.ua
Залишити відповідь