29 січня – День пам’яті героїв Крут
Подвиг українських юнаків 29 січня 1918 року поблизу станції Крути (за 130 кілометрів на північний схід від Києва, між Бахмачем і Ніжином) тим значніший, що в бій їх вели зовсім не військові вожді – ними рухала любов до рідної землі. Понад 300 юнаків вступили в бій із добре озброєним та вишколеним противником.
.
Вікіпедія: Бій під Крутами
З архіву сайта ІППО: Бій під Крутами
Пам’яті героїв Крут
Бій під Крутами: як відрізнити історичну правду від міфу
Пам’ятай про Крути
Крути — героїчна поразка
Пам’яті Героїв Крут присвячується: відео (7 хв.)
Упродовж 5 годин бійці Студентського куреня стримували загони петроградських, московських червоногвардійців і матросів Балтійського флоту (близько 6 тисяч осіб).
Молодь рішуче відстоювала право Українського народу жити у власній державі. Майже всі захисники новоствореної УНР прийняли геройську смерть, а 27 студентів і гімназистів було захоплено в полон і страчено.
Нехай історики стверджують, що вирішального значення ця битва не мала! Через звитягу й мужність української молоді в історію вона вкарбована навічно…
У жалобній промові М.С.Грушевський сказав «Стримайте ваші сльози! Ці юнаки поклали свої голови за визволення Вітчизни, і вона збереже про них вдячну пам’ять на віки вічні. Славна смерть за Україну».
Прекрасні слова сказала письменниця і громадська діячка Людмила Старицька-Черняхівська: «Страшно вмерти, але страшніше загинути марно. Минають роки, десятки років, століття – пам’ять про юнаків-героїв не згине вовік. Для нас їхня могила лишиться на віки полум’ям віри, вона дала нам незабутнє минуле».
Дати, трагізм і велич яких залишаються в пам’яті на віки, а то й тисячоліття, є в історії кожного народу. Понад дві тисячі років тому, стримуючи багатотисячне вороже військо, в ущелині під Фермопілами полягли 300 спартанців. У 1651 році, так само стримуючи військо ворогів, полягли 300 козаків під Берестечком, і це дало можливість зберегти військо Богдана Хмельницького.
Подвиг юних українців під Крутами часто порівнюють із подвигом спартанців і козаків. Така ось історична паралель. Вічна й священна пам’ять про подвиг найпалкіших дітей України, найдорожчих жертв у боротьбі за волю ніколи не зітреться з історії людської, не згасне у віках. Подвиг українських юнаків навічно залишиться в історії як символ національної честі…
Крути – не тільки символ мужності та стійкості, а й урок для політиків. Лише спільними зусиллями, попри ідеологічні розбіжності, можна будувати незалежну Україну. Не нищити, а творити й примножувати, щоб квітла наша земля чесною працею, щасливими й мирними були дитинство і юність.
Наш патріотичний обов’язок – зростити молодих людей у любові до України, аби в їхніх душах навічно закарбувалося вогненне слово «Крути». Адже святе завжди залишається святим.
Залишити відповідь