Від «Кобзаря» до «Букваря»

«Почав «Кобзарем», а закінчив «Букварем», – з докором мовив якось Тарасу Шевченкові Пантелеймон Куліш. Та сам Тарас Григорович сприймав той букварик як своє педагогічне дитя: просвітницька книжка мала навчати дітей та їхніх батьків грамоти, чим піднести націю до вищого рівня освіченості.
Буквар для навчання в недільних школах грамоти Тарас Шевченко уклав восени 1860 року, а вже в грудні він був надрукований у Санкт-Петербурзі тиражем 10000 примірників. «Букварь южнорусский» – остання прижиттєва книжка Тараса Шевченка.
В.М.Яцюк. Кобзаревий «Буквар»
А.Ф.Нечипоренко. Буквар Тараса Шевченка
Н.Д.Тхоржевська. Навчальний проект «Просвітительська діяльність та педагогічні ідеї Т.Г.Шевченка»
Про Шевченків «Буквар» на сайті Бібліотеки української літератури в Москві
«Букварь южнорусский» був першим у серії задуманих поетом навчальних посібників (лічба, етнографія, географія, історія), здійснити яку йому не судилося. Він містить абетку друкованих і рукописних літер, традиційні тексти для читання по складах, поетові переспіви окремих Псалмів Давидових, п’ять щоденних молитв, цифри й d5d7e721b0e6[1]таблицю множення до 100. Другу половину книжечки займають думи про Олексія Поповича, Марусю Богуславку, а також 13 народних прислів’їв.
Шевченків «Буквар» високо оцінив Олесь Гончар: «…уважніше припадайте, діти України, до мудрості Тарасової книги, вчитуйтесь у її молитви й думи, а батьки ваші, допомагаючи вам осягти глибини нарешті відкритої для кожного духовності, ставатимуть і самі мудріші, добріші, дружніші, а наша новітня, воскресаючи до життя, Україна разом порадується за всіх вас – свою красу, свою надію».
Дітям молодшого та середнього шкільного віку та їхнім батькам не буде зайвим розповісти про історію написання і видання цієї книжки. У цікавій формі можна розказати про її розділи: «Велика азбука. Мала азбука», «Склади», «Молитви», «Рукописна азбука», «Лічба», «Тексти для читання», «Народні пословиці».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*